DISPUK

DISPUK er en konsulent- og uddannelsesvirksomhed, der tilbyder samtaler, supervision, konsulentopgaver, efteruddannelse og kurser.

Vi er kendt for høj faglighed, dygtige undervisere, eksperimenterende praksis og for vores skønne omgivelser.

Vi er endvidere kendt for at gå forrest i udviklingen af nye metoder i arbejdet med menneskelige relationer - i organisatoriske, terapeutiske og undervisningsmæssige kontekster.

Vores uddannelser skaber et teoretisk, filosofisk og etisk velfunderet grundlag for ordentlige og vedkommende udviklingsprocesser, samt analytiske og praktiske samtalefærdigheder.

DISPUK's mission har igennem 30 år været at bidrage til at gøre verden lidt bedre for dem, som har det sværest, uanset om vanskelighederne er at finde i hjemmet, på arbejdspladsen, i kulturens dominerende normer eller i den individuelle fortælling. 

Filosofiens projekt er sproglig; filosofi er en praksis,

hvis medium er ord.

-Todd May

Det er ikke det , vi har oplevet i livet, der gør os til dem vi er, men de historier der er mulige at fortælle om det, vi har gjort og om det, som er vigtigt.

- Allan Holmgren

Spørg mig ikke om hvem jeg er og forlang ikke, at jeg skal blive den samme; det er en folkeregistermoral.

- Michel Foucault

Filosofi består ikke i at vide noget og er ikke inspireret af sandhed. Det er snarere kategorier som interessant, bemærkelsesværdig eller vigtig, som determinerer succes eller nederlag.

-Deleuze & Guattari

Individet er således ikke magtens modstykke, men, tror jeg, et af dens primære resultater.

- Michel Foucault

Der er forskelle bag alt, men bag forskellene er der ingenting.

-Gilles Deleuze

Der eksisterer kun gensidige relationer og de bestandige kløfter mellem intentioner i relation til hinanden.

- Michel Foucault

Konsulenter

Allan Holmgren

Direktør & Konsulent

Mag.art.psych.

holmgren@dispuk.dk

Anette Holmgren

Direktør

Cand.psych.

anetteholmgren@dispuk.dk

Lasse Offenberg

Konsulent

Cand.psych.

offenberg@dispuk.dk

Anne Romer

Konsulent

Cand.psych.

romer@dispuk.dk

Martin Nevers

Konsulent

nevers@dispuk.dk

Lone Kaae Morell

Konsulent

morell@dispuk.dk

Lasse Hauge Nielsen

Konsulent

hauge@dispuk.dk

Eva Kragh

Konsulent - Cand.comm.

kragh@dispuk.dk

Administration

Joan Bruun Andersen

Kursussekretær

andersen@dispuk.dk

Mette Agerbo

Kursussekretær

agerbo@dispuk.dk

Henriette Askestad

Regnskabsansvarlig/ Psykoterapeut

askestad@dispuk.dk

Nis Hartvith

It- og AV-konsulent

hartvith@dispuk.dk

Køkkenpersonale

Elisabeth Staun

Snekkersten

Heidi Kure

Snekkersten

Heidi Vinqvist

Snekkersten

Rengøring

Marianne Møbius

Snekkersten