Velkommen til DISPUK

I DISPUK forsøger vi at gøre verden til et lidt bedre sted at være.

Når man har været i DISPUK, er det vores erfaring, at man får det lidt bedre med sig selv, sine relationer og med verden.
DISPUK tilbyder en bred vifte af narrative efteruddannelser, kurser og workshops. Samt samtaler, terapi, coaching, rådgivning. DISPUK er stedet, man går hen, hvis man vil have inspiration og nye idéer eller hvis man er løbet lidt sur i livet og hvis livet gør ondt. En kursist ville være morsom og sagde: Hvis man ikke forstår et kuk – så kom til DISPUK. Måske er der noget om det.

I DISPUK tager vi menneskers oplevelser alvorligt. Vi tager udgangspunkt i det, mennesker fortæller om deres liv og om deres erfaringer og problemer. Vi hjælper mennesker med at finde frem til det, der er vigtigt i deres liv. Vi er bl.a. inspireret af den norske samfundsforsker Nils Christie, der skriver, at man bliver lille, hvis man ikke bliver hørt. Han skriver også, at måske er noget af det vigtigste at opgradere menneskers erfaringer.
I DISPUK har vi en grundig narrativ teoretisk forankring og tungtvejende filosofiske og etiske begrundelser for vores praksis. Det kan man læse mere om her.

Frontfiguren

Hør Allan Holmgren fortælle om narrativ praksis, hvor det er fortællingen som er det centrale.

Filosofiens projekt er sproglig; filosofi er en praksis,

hvis medium er ord.

-Todd May

Det er ikke det , vi har oplevet i livet, der gør os til dem vi er, men de historier der er mulige at fortælle om det, vi har gjort og om det, som er vigtigt.

- Allan Holmgren

Spørg mig ikke om hvem jeg er og forlang ikke, at jeg skal blive den samme; det er en folkeregistermoral.

- Michael Foucault

Filosofi består ikke i at vide noget og er ikke inspireret af sandhed. Det er snarere kategorier som interessant, bemærkelsesværdig eller vigtig, som determinerer succes eller nederlag.

-Deleuze & Guattari

Individet er således ikke magtens modstykke, men, tror jeg, et af dens primære resultater.

- Michael Foucault

Der er forskelle bag alt, men bag forskellene er der ingenting.

-Gilles Deleuze

Der eksisterer kun gensidige relationer og de bestandige kløfter mellem intentioner i relation til hinanden.

- Michael Foucault

Konsulenter

Allan Holmgren

Direktør & Konsulent

Mag.art.psych.

holmgren@dispuk.dk

Anette Holmgren

Direktør

Cand.psych.

anetteholmgren@dispuk.dk

Lasse Offenberg

Konsulent

Cand.psych.

offenberg@dispuk.dk

Anne Romer

Konsulent

Cand.psych.

romer@dispuk.dk

Martin Nevers

Konsulent

nevers@dispuk.dk

Lone Kaae Morell

Konsulent

morell@dispuk.dk

Lasse Hauge Nielsen

Konsulent

hauge@dispuk.dk

Eva Kragh

Konsulent - Cand.comm.

kragh@dispuk.dk

Administration

Joan Bruun Andersen

Kursussekretær

andersen@dispuk.dk

Mette Agerbo

Kursussekretær

agerbo@dispuk.dk

Henriette Askestad

Regnskabsansvarlig/ Psykoterapeut

askestad@dispuk.dk

Nis Hartvith

It- og AV-konsulent

hartvith@dispuk.dk

Køkkenpersonale

Karin Svendsen

Snekkersten

Elisabeth Staun

Snekkersten

Rengøring

Marianne Møbius

Snekkersten